14


maja

Otwarta przestrzeń - za i przeciw


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Pod pojęciem open space często kryją się powierzchnie biurowe, a nie mieszkania. Dziś skupimy się właśnie na tych powierzchniach.

To połączenie słów opisuje dużą przestrzeń, która nie jest podzielona na osobne pomieszczenia.

W dalszej części artykułu opiszemy zarówno zalety, jak i wady związane z tym popularnym obecnie rozwiązaniem architektonicznym.

Open Space (otwarta przestrzeń) - krótka historia.

Koncepcja otwartych przestrzeni narodziła się w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku, podczas rewolucji przemysłowej. To właśnie wtedy wzrosło zapotrzebowanie na pracowników administracyjnych. Ówczesne biura były zbyt małe, aby wszyscy mogli przebywać w jednym miejscu. Pojawił się pomysł usunięcia ścianek działowych, a wolne przestrzenie trzeba było zaadaptować, aby pomieścić więcej stanowisk pracy.

W 1906 roku architekt Frank Lloyd Wright stwierdził, że ściany i podziały nie są przydatne. Według niego nowa aranżacja przestrzeni biurowej sprzyjała swobodzie myślenia i eliminowała granice między pracownikami.

Larkin Building był pierwszym na świecie budynkiem typu open space.
Źródło: officemuseum.com/wikipedia.org (http://www.tvn24.pl)

Larkin Building, w Buffalo, to pierwszy budynek zbudowany z priorytetem open space. Na kilku piętrach pracowało około 1800 osób. Ich stanowiska pracy zostały ustawione tak, aby były zwrócone do siebie twarzami. Taki model miał usprawnić pracę, poprawić interakcję między załogą oraz zautomatyzować pracę - po zakończeniu zadań "produkt" przekazywany był kolejnej osobie. Brak ścian czy oddzielnych pomieszczeń ma sprzyjać komunikacji i usprawniać przepływ informacji.


Open Spaces:

- Przede wszystkim ekonomia - na otwartej przestrzeni można zmieścić więcej biurek, co oznacza więcej pracowników.

Według Grzegorza Frataczaka, trenera biznesu i twórcy "Ujarzmij Open Space", taka aranżacja przestrzeni biurowej może być nawet o 20% tańsza od tradycyjnego modelu.

- Lepsza komunikacja w zespole

- praca zespołowa i szybsze wykonywanie zadań.

- łatwiejszy obieg dokumentów biurowych

- Wyższy poziom kreatywności

Zacieranie się granic interpersonalnych


Wady otwartych przestrzeni

Pracownicy najbardziej narzekają na hałas, który może utrudniać koncentrację. Prowadzi to do spadku wydajności pracowników.

- Brak prywatności

Naukowcy z University of Queensland w Australii stwierdzili, że osoby pracujące na zewnątrz są bardziej zestresowane. Wzrasta ich ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko chorób serca i udaru nawet o 38%.

Otwarta przestrzeń może prowadzić do gorszej jakości powietrza, a to jest idealne miejsce dla wirusów do namnażania się. Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie stwierdzili, że w open space występuje o 20% więcej infekcji wirusowych w porównaniu do tradycyjnych biur.



Open Space: Dla kogo jest przeznaczona?

Jak widać, "open space" ma zarówno plusy, jak i minusy. Niektórzy pracownicy mogą nie czuć się komfortowo w tak zaaranżowanej przestrzeni.

Ten typ organizacji miejsca pracy jest idealny dla biur, w których wymagana jest praca zespołowa i "burza mózgów", takich jak call center czy agencje reklamowe.

Ekstrawertycy, którzy uwielbiają wymieniać się pomysłami, docenią pracę w otwartej przestrzeni. Introwertycy są trudniejsi do pracy, ponieważ wymagają ciszy i koncentracji.


Jak zadbać o komfort pracy swojego pracownika?

Dobrym rozwiązaniem są ścianki działowe pomiędzy stanowiskami pracy. Dzięki temu pracownik zyskuje trochę prywatności i własną przestrzeń. Dzięki temu rozwiązaniu pracownik może stworzyć "swoją przestrzeń", eksponując swoją ulubioną roślinę ( przeczytaj nasz post o zieleni w biurze), czy przyklejając zdjęcia bliskich.

Ważne jest również ustalenie pewnych zasad obowiązujących w miejscu pracy. Należy do nich poszanowanie przestrzeni współpracowników i ograniczenie prywatnych rozmów.


Jak urządzić biuro na planie otwartym?

W serii poświęconej ergonomii podsumowuje zasady.

Na naszej stronie internetowej znajduje się zakładka Meble biurowe, gdzie można znaleźć biurka, szafy, regały, kontenery i inne elementy wyposażenia biura. Konsultanci z Biura Obsługi Klienta mogą pomóc w wyborze najlepszego modelu.


Biuro Obsługi Klienta
Zadzwoń pod numer 801 000 863 lub napisz do nas na adres biuro@centrumkrzesel.pl.


Bibliografia:

https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/praca-w-open-space-wiecej-szkod-niz-pozytku,17,359




Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Podobne