16


października

Skąd wziął się fotel biurowy?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Fotele i krzesła biurowe to standardowy element wyposażenia każdego biura. Nie zwracamy z tego powodu większej uwagi na ich pospolitość i zwyczajność. Wydaje się, że nie mają żadnych tajemnic i wcale nas nie zaskakują. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kiedy ten element - w nowoczesnym ujęciu - powstał i zaczął być używany? Możecie się mylić, jeśli uważacie, że powstał w drugiej połowie XX wieku. Możecie być zaskoczeni.

Okazuje się, że krzesła biurowe zostały wynalezione już w XIX wieku. Anegdota głosi, że Karol Darwin, słynny przyrodnik i geolog oraz twórca teorii ewolucji, zamontował na swoim biurowym krześle kółka, które miały mu pomóc w sprawniejszym i szybszym badaniu zebranych okazów. To wystarczyło, by opisać prototyp współczesnego stołka biurowego.

Jednak znacznie ważniejsze jest to, co działo się w tamtym czasie. Industrializacja i rozwój kolei umożliwiły zmniejszenie odległości i zwiększenie możliwości biznesowych. To sprawiło, że problemy administracyjne nabrały większego znaczenia. Nastąpił znaczny wzrost zapotrzebowania na prace biurowe, takie jak zarządzanie korespondencją i księgowość. Zapotrzebowanie na prace biurowe (np. księgowość, zarządzanie korespondencją), gwałtownie wzrosło. Wraz z rosnącą świadomością konieczności poprawy efektywności tych czynności, powstawały pierwsze krzesła zaprojektowane specjalnie dla biur i urzędów. Kanclerz Otto von Bismarck przyczynił się nawet do ich popularyzacji w niemieckim parlamencie podczas swojej kadencji.

Krzesło Centripetal Spring autorstwa Thomasa E. Warrena, bez podłokietników i zagłówka - fot. Daderot (obraz w domenie publicznej)

Innym ciekawym modelem był fotel obrotowy Franka Lloyda Wrighta z 1904 roku. Był on używany w biurach w Bufallo (Nowy Jork) przez firmę Larkin Company. Fotel był ergonomicznie zaprojektowany i doskonale pasował do środowiska biurowego, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Skórzana tapicerka zapewniała komfort i łatwość użytkowania. W międzyczasie zastosowano stalową ramę krzesła. Projekt Wrighta był innowacyjny, ale bardziej ze względu na kompleksowe podejście do przestrzeni biurowej niż sam projekt.

Modeli, które można by wymienić jest znacznie więcej. Organiczne krzesło Eero Saarinena czy ponadczasowe krzesło Arne Jacobsena z serii Oxford to tylko dwa przykłady. Ważne jest to, że krzesło biurowe zostało wymyślone ponad 100 lat temu, aby poprawić wydajność pracy w biurze. Oparte było na krzesłach obrotowych, które istniały już od jakiegoś czasu. Kółka poprawiły ergonomię i ułatwiły wydajną i wygodną pracę. Jednak ergonomia była jedynym czynnikiem, który brano pod uwagę przy projektowaniu krzeseł biurowych w latach 70.

Krzesło Franka Lloyda Wrighta, Larkin Company Building, fot: Sailko (na licencji CC-BY-SA 3.0).

Współczesne krzesła są bardziej wyrafinowane i lepiej zaprojektowane niż kiedykolwiek, zwłaszcza pod względem komfortu i zdrowia. Wystarczy spojrzeć na krzesło Ergofix. Pozwala ono na bardzo dużą regulację poszczególnych elementów i posiada ergonomiczny mechanizm ruchowy. Nowoczesne krzesła oferują wiele dodatkowych funkcji i udogodnień, które nie były możliwe dla pierwotnych projektantów tego typu mebli. Są to między innymi odpowiednia tapicerka, która pozwala na cyrkulację powietrza, oparcie, które dopasowuje się do kręgosłupa i wiele innych. Istnieje wiele opcji krzeseł biurowych w szerszej gamie kolorów i materiałów. seria dostępne z 8 opcjami tkanin i 95 kolorami do wyboru. Wykonane są z lekkich, nowoczesnych i przyjemnych w dotyku materiałów. Zapewniają znaczną poprawę wydajności. Oryginalna forma i charakter mebli nie zmieniły się od ponad stu i pięćdziesięciu lat.

Nie oznacza to, że objęliśmy wszystkie ważne modele czy wszystkie tajemnice. Historia tego mebla to o wiele więcej, do czego będziemy wracać w kolejnych wpisach.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Podobne