14


października

Wybór biurka komputerowego


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Znalezienie idealnej wysokości biurka to ważna ale często pomijana część ergonomii biura i domowej przestrzeni. Wiele osób koncentruje się na innych częściach swojej stacji takich jak krzesło lub monitor. Biurek używamy do odbierania rozrywki, nauki oraz wykonywania czynności zawodowych, spędzamy przy nim dużą część doby zarówno podczas pracy, jak i w domu. Siedzący tryb życia, mimo tego, że obecnie stanowi pewien standard nie jest optymalną i naturalną pozycją dla naszego ciała. Znalezienie odpowiedniej wysokości powierzchni roboczej, może znacząco poprawić komfort, bezpieczeństwo i wydajność naszej pracy. 

Badania naukowe dowodzą, że prawie jedna trzecia pracowników biurowych doświadcza codzienne problemy, wynikające z nieprawidłowym i nieergonomicznym usytuowaniem stanowiska komputerowego. Najczęściej towarzyszące dolegliwości to bóle pleców i karku, bóle głowy oraz napięcie w ramionach i nadgarstkach. Odpowiedni wybór mebli biurowych pozwala na zminimalizowanie wpływu długotrwałego siedzenia na nasz organizm. W przypadku biurka najważniejszym elementem zapewnienia odpowiedniej ergonomii pracy jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Standardowe rozmiary dostępne w sklepach meblowych to 80-90 centymetrów głębokości i 120-160 centymetrów szerokości. Kluczowym elementem jest jednak wysokość biurka. 

Jak dobrać wysokość biurka?

Odpowiednia wysokość biurka jest ściśle skorelowana ze wzrostem jego użytkownika. Blat powinien umożliwiać osobie użytkującej położenie na nim rąk swobodnie, tak aby przedramiona tworzyły kąt prosty z tułowiem. Umożliwia to przyjęcie wyprostowanej postawy, która zapewnia odpowiednią stabilizację odcinka lędźwiowego oraz karku,    Standardowa wysokość biurka znajduje się w przedziale 75-80 centymetrów.  Przyjmuje się, że dla osoby o wzroście 170 centymetrów, odpowiednie będzie biurko o wysokości 70-75 centymetrów, zaś dla osób powyżej 185 centymetrów, powierzchnia blatu powinna znajdować się na wysokości wyższej niż 80 centymetrów. Łatwo możemy zauważyć, że standardowy rozmiar biurka nie jest odpowiedni dla każdego. W przypadku kilku użytkowników jednego stanowiska, warto zdecydować się na zakup biurka o regulowanej wysokości. 

Prawidłowa pozycja za biurkiem 

Dostosowanie wysokości biurka pozwoli na zmaksymalizowanie komfortu naszej pracy. Przyjmując pozycje za biurkiem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Podczas siedzenia stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a kolana powinny znajdować się w jednej linii lub nieco poniżej bioder. Jeśli biurko nie jest regulowane, niższe osoby mogą skorzystać z podnóżka, tak aby stopy nie zwisały nad podłogą. Ręce powinny znajdować się w wygodnej pozycji pod kątem prostym względem ciała. Odpowiednie ustawienie podłokietników jest kolejnym istotnym elementem zachowania odpowiedniej pozycji za biurkiem. Ręce podparte na podłokietnikach nie mogą znajdować się w nienaturalnie wysokiej pozycji, ponieważ może to spowodować problemy z szyją. Zajmująć pozycje przy krześle staraj sie usiaść z tyłu fotela, tak aby się nie garbić. Oparcie fotela powinno lekko oddychać się pod kątem około 105 stopni. Warto również od czasu do czasu na chwilę odejść od stanowiska, pozwoli to na uniknięcie urazów układu mięśniowo-szkieletowego. 

Podsumowanie

Przy obecnym, siedzącym trybie życie kluczowym, szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii korzystania z mebli biurowych. Standardowy rozmiar biurka nie jest odpowiedni dla każdego, a prawidłowy dobór tego elementu wyposażenia ma niebagatelny wpływ na komfort i wydajność naszej pracy.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Podobne