17


czerwca

Fotel ergonomiczny biurowy - niezbędnik pracy biurowej


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Fotel ergonomiczny nie tylko pozwala na wydajniejszą pracę, ale też pomoże ci zachować zdrowie.

Profesjonalny fotel do komputera - czym powinien się charakteryzować?

Fotel do komputera należy dobrać na podstawie wzrostu, wagi i czasu pracy. Dlatego zwróć uwagę na wymiary krzesła, materiały obiciowe, mechanizmy.

Krzesło do pracy przy komputerze powinno mieć siedzisko o średniej twardości, aby ciężar ciała nie obciążał kręgosłupa. Krzesło z miękkim siedziskiem prowadzi do nieustannego pochylania i różnych chorób narządów miednicy. Na twardym siedzeniu jesteśmy zmuszeni regularnie zmieniać postawę, co poprawia krążenie krwi w okolicy miednicy.

Wysokość siedziska krzesła powinna odpowiadać wysokości podudzia. Fotel komputerowy musi być wyposażony w mechanizm podnoszący, który umożliwi regulację wysokości siedziska. Wysokość krzesła powinna być taka, aby nogi całej stopy spoczywały na podłodze. W tym przypadku kolana znajdują się na poziomie lub poniżej stawów biodrowych (kąt zgięcia pod kolanem wynosił 90⁰ -130⁰).

Wymiary siedziska - Zalecana głębokość siedziska wynosi około 2/3 długości uda. Ogromne znaczenie ma stabilność w okolicy miednicy, dlatego warto siedzieć na siedzisku nie głębiej niż 2/3 długości bioder, ponieważ pozycja ta zapewnia wsparcie pośladkom (kości w okolicy miednicy), co zapewnia stabilność w okolicy miednicy, a także zmniejsza obciążenie kręgosłupa i utrzymuje jego naturalne ugięcie. Jeśli wolisz głębokie siedzisko na krześle, pamiętaj, że głębokość krzesła odpowiada długości uda.

Najwygodniejsze siedzisko, którego kształt ma anatomiczny kształt, a zakrzywiona przednia krawędź pozwoli uniknąć przekrwienia żył nóg.

Fotel ergonomiczny biurowy - czy warto kupić?

Fotele tego typu pozwalają zmniejszyć fizyczne obciążenie podczas codziennego użytkowania. W przeciwieństwie do krzeseł, które mocno obciążają ciało, krzesła ergonomiczne redukują stres i są zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort i wygodę. Jednym słowem sprawiają, że codzienna praca siedząca jest mniej stresująca.

Kiedy siedzisz na prostym krześle biurowym, nie zmieniasz swojej postawy, co obciąża plecy, szyję, ramiona i ramiona. Cały ciężar górnej części ciała przenoszony jest przez długi czas na pośladki i uda. Może to powodować ból nóg i sztywność mięśni. Jeśli masz tendencję do garbienia się na krześle, obciąża to mięśnie pleców i krążki międzykręgowe. Ergonomiczny fotel biurowy ma podparcie pleców i pomaga zachować pozycje prawidłową. Minimalizuje też ból nadgarstka i łokcia, co jest wielką korzyścią dla osób, które przez cały dzień pracują przy komputerze.

Kiedy pracujesz na  ergonomicznym krześle, to odczuwasz mniejsze zmęczenie. Wydajniej też pracujesz zmniejszając ryzyko kontuzji i stresu spowodowanego powtarzalnymi ruchami. Ergonomiczny fotel równoważy rozkład ciężaru, zmniejsza ospałość i ryzyko powstawania zakrzepów krwi w nogach. Zauważalna jest poprawa układu krążenia, co przyczyni się do zwiększenia produktywności w miejscu pracy.

Ergonomiczne fotele biurowe

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy?

Wybierając fotel ergonomiczny biurowy, sprawdź czy krzesło ma mechanizm synchroniczny. Wówczas siedzisko i oparcie synchronicznie powtarza ruchy osoby siedzącej: do przodu, do tyłu, na boki. Dzięki temu, nie tracąc kontaktu kręgosłupa z oparciem krzesła, osoba jest w ruchu, kręgosłup jest rozluźniony, nie ma tu też niepotrzebnego napięcia mięśni.

Czy istnieje regulacja oparcia? Każda osoba ma inną wagę, więc różne siły, które przykładamy do oparcia krzesła, muszą być proporcjonalnie kompensowane jego oporem. Plecy powinny odchylać się stosunkowo łatwo - ale nie tak, abyś z łatwością mógł się położyć. Regulacja może być mechaniczna lub automatyczna.

Regulacja głębokości siedziska. Zgodnie z zasadami ergonomii, odległość od krawędzi siedziska do wewnętrznego zgięcia kolana powinna wynosić szerokość dłoni. Jeśli jest mniej, „wysuwasz się” z krzesła. Jeśli jest większy, toniesz w nim, zmuszając mięśnie nóg do niepotrzebnego napinania.

Czy jest ujemny kąt siedzenia. A jednocześnie oparcia poniżej 90 stopni. Ujemne pochylenie siedziska jest potrzebne, aby pozbyć się nadmiernego nacisku na wewnętrzną stronę uda, przez co przepływ krwi w tym miejscu jest utrudniony, a mięśnie nie otrzymują odpowiedniego odżywienia i tlenu. Dzieje się tak, gdy jesteś zmuszony do długiej pracy w pozycji pochylonej do stołu (pisanie długopisem, wpatrywanie się w dane na monitorze).

Podłokietniki są wyrównane z blatem, dzięki czemu nadgarstek, przedramię i dłoń na klawiaturze (lub długopisie) są zawsze na tym samym poziomie. Ramię (w tym barki) jest zawsze rozluźnione. W podłokietnikach ważna jest możliwość regulacji ich wysokości i szerokości.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Podobne