9


czerwca

Praca zdalna w praktyce - jak efektywnie pracować z domu?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Wybuch pandemii koronawirusa znacząco spopularyzował pracę w trybie zdalnym. Wiele firm znalazło i zastosowało rozwiązania, które sprawiły, że ich pracownicy nie musieli być w siedzibie firmy. W konsekwencji bardzo dużo osób w swoich domach musiało znaleźć miejsce nie tylko dla komputera, ale również innych przedmiotów, które są kluczowe w wykonywanej przez nich pracy. Należy pamiętać, że praca w domu musiała być porównywalna do pracy w biurze, dlatego długość czasu pracy nie mogła ulegać zmianie. W ciągu 8 godzin zmęczenie mogło być dodatkowo potęgowane przez niewłaściwie przygotowane miejsce pracy. Istotne jest, aby także te w warunkach domowych charakteryzowało się aspektami, które nakazuje ergonomia miejsca pracy. Przedstawiamy jak należy pracować w domu i jakie zasady ergonomii koniecznie należy zastosować, aby dodatkowo nie pogorszyć sobie stanu zdrowia. Ponadto wskazujemy, które meble biurowe do pracy zdalnej należy zastosować, aby stworzyć pełnoprawne biuro w domu. 

Ergonomia pracy zdalnej - Jak pracować z domu?

Praca w domu jest nierzadko utrudniona ze względu na fakt, że ciężko jest się skupić na wykonywanych zadaniach. Dookoła jest mnóstwo czynników, które sprawiają, że koncentracja nieustannie ulega rozproszeniu. Kluczowe jest, aby zastosować zasady ergonomii pracy zdalnej, ponieważ wówczas praca może być zarówno bardziej efektywna jak i przede wszystkim komfortowa, zarówno dla ciała jak i umysłu. Praca w domu nie zwalnia z obowiązku odpowiedniego przystosowania miejsca pracy. Uwidacznia się tu funkcja zasad BHP, która posiada ogromne znaczenie dla zdrowia, przede wszystkim kondycji kręgosłupa. Niekiedy wystarczające są kosmetyczne zmiany na stanowisku pracy, aby polepszyć swoje warunki. 

Ergonomiczne stanowisko pracy zdalnej

Najbardziej pożądanym sposobem postępowania jest idealne odtworzenie miejsca pracy i weryfikowanie wprowadzanych zmian, czy pozostają zgodne z zasadami BHP. 

Swoją uwagę należy przede wszystkim skupić na następujących aspektach:

  1. Przeprowadzenie konfiguracji komputera, klawiatury i myszki;
  2. Dostosowanie krzesła;
  3. Ustawienie właściwego oświetlenia, 
  4. Wyrobienie w sobie nawyku do przestrzegania zasady 20/20/20, 
  5. Zmiana otoczenia w czasie przerwy;

Najistotniejsze jest, aby sprzęt umożliwiał komfortową pracę, dlatego komputer z całym osprzętem powinien być odpowiednio ustawiony. Klawiatura powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu i powinna pozwalać na posiadanie neutralnych nadgarstków. W czasie pisania łokcie powinny znajdować się z oku i być ustawione pod kątem 90 st. a ramiona powinny pozostawać rozluźnione. Myszka powinna być umieszczona obok końca klawiatury na tej samej wysokości. Podczas poruszania nie powinno się odczuwać nacisku i konieczności obracania nadgarstka. Monitor powinien być ustawiony na właściwej wysokości, czyli trzecia, górna część powinna być równoległa do oczu. Nie można ukryć, że dobre biurko ergonomiczne pozwoli na stworzenie warunków do właściwego ustawienia tych sprzętów. 

Biurko

Dobry fotel ergonomiczny jest niemożliwy do zastąpienia. Szczególnie, jeżeli w grę wchodzi kanapa lub fotel. Fotel ergonomiczny zapewnia właściwe ustawienie, które łatwo można dopasować do indywidualnych potrzeb. Nogi powinny być stabilnie ustawione na podłodze, a postawa ciała nie powinna obciążać przestrzeni pomiędzy talią a dołem łopatek. Także ważna jest obecność podłokietników, które ułatwiają zachowanie prawidłowej pozycji. 

Warto zadbać o kwestię właściwego oświetlenia, ponieważ praca przy naturalnym świetle potęguje odblaski, dlatego o wiele częściej są mrużone oczy, co zwiększa odczuwalność zmęczenia. Z kolei zbyt mała ilość światła lub też nieodpowiedni kąt padania sprawia, że mięśnie są bardziej napięte. Okna powinny być przed i obok biurka. Najlepiej powinno znajdować się po prawej stronie. Światło nie powinno padać bezpośrednio na monitor. 

Meble biurowe do pracy zdalnej - Jak urządzić domowe biuro?

Osoby, które pozostają w trybie pracy zdalnej powinny zadbać, nawet samodzielnie, o właściwe wyposażenie stanowiska pracy. Odpowiednie meble biurowe sprawiają, że praca przebiega o wiele sprawniej. Równolegle łatwiej zagospodarować posiadaną przestrzeń, co pozwala na właściwe wykorzystanie czasu pracy i zrealizowanie wszystkich obowiązków. Najistotniejsze jest, aby posiadać odpowiednie fotel ergonomiczny jak i biurko ergonomiczne. Są to elementy, które posiadają odpowiednie parametry i ciężko znaleźć dla nich zamienniki w domu ze względu na ich ograniczoną funkcjonalność. Jest to inwestycja, jednak bardzo szybko zaczyna się zwracać. 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Podobne