31


sierpnia

Polityka czystego biurka w biurze


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

 Polityka czystego biurka wykracza poza jej dosłowne znaczenie.

Choć utrzymanie porządku na biurku jest ważne, nie jest to jedyna rzecz, o którą tutaj chodzi. Polityka czystego biurka koncentruje się na ochronie informacji osobistych, które mogą znajdować się na biurku lub w łatwo dostępnych folderach na firmowym komputerze. Czym jest plan zachowania czystości na biurku? Firma musi posiadać jasny dokument określający wszystkie zasady i stanowiący część jej systemu ochrony danych, aby móc dysponować planem czystego biurka. Polityka czystego biurka składa się z wytycznych, lub raczej zachowań lub nawyków, które mają na celu poprawę ochrony danych osobowych podczas pracy pracowników w organizacji. Przed wyjściem do pracy lub na długą przerwę obiadową dobrze jest zdjąć z biurka wszystkie ważne dokumenty. Klucz powinien być zabrany z pracownikiem do domu, lub przechowywany w innym miejscu w firmie. Dokumenty, które nie są potrzebne lub ważne, powinny zostać zniszczone. Zawsze istnieje ryzyko, że dane w nich zawarte mogą dostać się w niepowołane ręce. Lepiej jest po prostu wyrzucić niepotrzebne materiały. Nie jest dobrym pomysłem wyrzucanie całych stron dokumentów, które są trudne do odczytania. Do tego celu polecany jest profesjonalny sprzęt biurowy. Dobrym wyborem są niszczarki. Jeśli nie są one dostępne, można podrzeć kartki lub użyć nożyczek. Dla bezpiecznego obchodzenia się z dokumentami ważny jest również ich właściwy obieg. W przypadku konieczności przeniesienia dokumentów do innego pomieszczenia należy je przechowywać w nieprzezroczystej teczce lub kopercie. Po wysłaniu lub skopiowaniu dokumentów, które mają zostać przefaksowane, skopiowane lub wydrukowane ponownie, należy je natychmiast przejąć na własność. 

Czysty ekran jest niezbędny w polityce czystego biurka.

Większość obowiązków służbowych wykonuje się obecnie za pomocą komputera. Urządzenie to, jeśli jest właściwie użytkowane, może zapewnić ochronę wrażliwych danych. Ważne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Nie należy pozostawiać haseł do logowania lub innych danych dostępowych w widocznym miejscu, aby uniemożliwić dostęp osobom niepowołanym. Należy również usuwać z pamięci niepotrzebne dokumenty. Ważne jest, aby pracować na komputerze w taki sposób, aby jego ekran był widoczny dla jak najmniejszej liczby osób. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy zdalnej, w miejscach publicznych lub przy użyciu komputera przenośnego. Pracownicy, którzy muszą na chwilę odejść od biurka, powinni uśpić komputer. Ekran powinien być przyciemniony tak, aby nie był widoczny dla innych. W celu przywrócenia normalnej pracy komputera należy wprowadzić dane logowania znane tylko pracownikowi.

Jakie inne aspekty polityki czystego biurka można rozważyć?

Politykę czystego biurka można potraktować również w sensie dosłownym. Sprzyja ona produktywności i ergonomii. Pracownik będzie bardziej produktywny, jeśli jego biurko będzie czyste, wolne od niepotrzebnych przedmiotów i innych rozpraszaczy. Ważne jest, aby ograniczyć bałagan na biurku. Pozwoli Ci to bardziej skupić się na wykonywanych zadaniach, a także - co jest bardzo ważne - zapewni Ci swobodę ruchów przy stanowisku pracy. Łatwo jest się rozproszyć przez zbyt wiele rzeczy. Mogą istnieć przepisy, które zabraniają stawiania jedzenia i napojów na biurkach. Przepisy te mogą stanowić zagrożenie dla dokumentów, ponieważ mogą one poplamić lub rozlać się na papier, czyniąc go nieczytelnym. Ważne jest posiadanie odpowiednich mebli i przestrzeganie polityki czystego biurka. Pracownikom łatwiej jest przestrzegać tzw. procedury czystego biurka, jeżeli mają odpowiednie biurko. W tym kontekście odpowiednie jest biurko z szufladami i kontenerami na dokumenty. Dobrym pomysłem jest wyposażenie biurka w dodatkowe półki lub nadstawki, na których można umieścić rzeczy używane podczas pracy. Przepusty na kable można wykorzystać do przeprowadzenia kabli do biurka, aby nie zahaczały o żadne przedmioty i nie przeszkadzały. W naszej ofercie znajduje się wiele opcji.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Podobne